Platforma Janusza Korwin-Mikke


Platforma Janusza Korwin-Mikke
to zarejestrowana 22 czerwca 2005 roku partia polityczna pod przywództwem Janusza Korwin-Mikke'ego, mająca na celu udział w wyborach parlamentarnych i prezydenckich 2005 w Polsce. Z list partii startowali głównie członkowie Unii Polityki Realnej, ale także inne osoby, jak np. Bogusław Wolniewicz czy Andrzej Pilipiuk.


Okoliczności powstania partiiPo nieudanych i ciągnących się w nieskończoność próbach wejścia w koalicję UPR-u z PO, PiS-em oraz LPR-em oraz problemami wewnętrznymi UPR-u, Janusz Korwin-Mikke zdecydował się założyć partię pod własnym imieniem. Miała to być "machina wyborcza" skupiająca ludzi o poglądach konserwatywno-liberalnych, zarówno związanych z UPR-em jak i innych. Nazwa partii celowo miała nasuwać skojarzenie z Januszem Korwin-Mikke'em - gdyż, wg niego samego dużo więcej ludzi zna jego nazwisko niż UPR, do której przylgnęła opinia, że głos na tę partię to głos zmarnowany.

22 czerwca 2005 roku udało się, mimo problemów, zarejestrować partię Platforma Janusza Korwin-Mikke.


Liderzy
Program partiiProgram opiera się na zasadach konserwatywnego liberalizmu. Krótki program to "Walka z pięcioma B", czyli:

Cele te mają zostać osiągnięte m.in. poprzez:

21 postulatów programu Janusza Korwin-Mikkego
Kandydata na Prezydenta miasta stołecznego Warszawy

Szczegółowy program jest identyczny z programem gospodarczym Unii Polityki Realnej, zatwierdzonym przez Radę Główną UPR 27 listopada 2004 roku.


Oficjalna strona partii: www.pjkm.pl

Materiał z Wikipedia.pl